top of page
vsechno_bude_jinak_2024.png

Podcast "Všechno bude jinak?!" jsem si vymyslel proto, abych udržel krok s dobou. Chci se zaměřit na aktuální témata a novinky v audiovizuálním, filmovém, seriálovém a reklamním průmyslu. Obecně tedy na vše, co se týká práce producenta a celé výroby. S hosty budeme hovořit zejména o nových technologiích zásadně ovlivňujících výrobní proces, ale také o tématech jako je greenfilming, autorské právo, férový tendr, pracovní doba, mental wellbeing, budu také informovat o stavu a směřování audiovizuálního průmyslu.

 

Pravidelně si budu povídat se dvěma hosty - profesionály z oboru, se kterými se vzájemně podělíme o své zkušenosti, názory a postřehy z praxe. Můžete se těšit na zajímavé debaty, které nabídnou názory z různých úhlů pohledu. Věřím, že podcast bude přínosem jak pro profesionály, tak pro i začátečníky v oboru.

Podcast VŠECHNO BUDE JINAK?!

vzniká ve spolupráci se zvukovým studiem Noise Activity.

noise activity_negativ_R_edited.jpg
#01 Všechno bude jinak?! - AI vs. AVDavid Spáčil, Ondřej Svoboda
00:00 / 52:29

První díl podcastu "Všechno bude jinak?!" zaměřený na téma AV vs. AI - "souboj" mezi umělou inteligencí a audiovizuální tvorbou. V tomto díle jsem se zaměřil s Davidem Spáčilem "Havranem" a Ondřejem Svobodou na to, jak se umělá inteligence rychle stává nedílnou součástí audiovizuálního průmyslu a jaké má a bude mít dopady na tvůrce i celý kreativní segment. Mí hosté, dva renesanční umělci a současně milovníci nových technologií v oblasti umělé inteligence a audiovizuální tvorby, se podělili o své zkušenosti, poznatky a vize. Diskutujeme o výhodách, nevýhodách a rizicích, které technologie AI přináší pro audiovizuální tvorbu. Dozvíte se, na co se tyto technologie mohou používají v rámci výroby a jak může vypadat ultimátní budoucnost audiovize.

#02 Všechno bude jinak?! - VIRTUÁLNÍ PRODUKCEJiří Forej, Vojtěch Horký
00:00 / 52:29

Druhý díl podcastu "Všechno bude jinak?!" jsem zacílil na audiovizuální trend, který je mi velmi blízký. Virtuální produkce mě doslova uhranula někdy z kraje roku 2021 a od té doby ji při tvorbě ve své jednodušší formě často využívám. Abych se dozvěděl maximum o "kondici" virtuální produkce v České republice, pozval jsem si do studia dvě nejpovolanější osoby, které stojí nejen u zrodu virtuální produkce v naší české kotlině, ale spolupracují i na všech velkých projektech, které tu vznikají a budou vznikat. S virtual production supervizorem Jirkou Forejtem a real-time camera tracking specialistou Vojtou Horkým jsme si pěkně popovídali o technologiích, které virtuální produkci definují, o světových trendech, o vzniku nových filmových profesí, o zrodu virtuální produkce v České republice a také o tom, jak náročné je poskládat tým, který celý ten audiovizuální technologický zázrak dokáže rozběhnout.

#03 Všechno bude jinak?! - LÉTÁNÍ S KAMEROURosťa Kopecký, Tomáš Mertlík
00:00 / 52:29

Třetí díl podcastu "Všechno bude jinak?!" je hlavně o létání s kamerou a o tom, jak se za posledních 15 až 20 let v tomto směru změnila audiovizuální branže. S tvůrcem nejsledovanějšího aviatického podcastu v České republice a na Slovensku a milovníkem světa letadel Rosťou Kopeckým (https://flyrosta.com/) a s leteckým švenkrem a pilotem dronů Tomášem Mertlíkem (https://www.linkedin.com/in/mertlas/?originalSubdomain=cz) jsme si povídali o jejich začátcích, kdy se poprvé začali více zajímat o létání, jak se k tomu dostali, co pro to museli udělat a co je dnes jejich každodenní pracovní náplní. Bavili jsme se o legislativě týkající se leteckých prací, o tom kolik práce a času je za tím, než člověk zachytí kýžený moment, proč OSVČ tvůrci působící v audiovizi musí mít často renesančního ducha, jak náročná je práce s kamerou ve vzduchu a jak dlouho jim trvalo, než se dostali do povědomí a jejich jméno a tvorba jim začali otevírat dveře a získávat zakázky. Byl to parádní rozhovor, za který klukům děkuju.

#04 Všechno bude jinak?! - FILMOVÁ VÝCHOVAMarkéta Vondrášková a Jiří Forejt
00:00 / 52:29

Čtvrtý díl podcastu "Všechno bude jinak?!" je o tom, jak může tvorba i sledování filmů a dalších audiovizuálních děl vzdělávat a vychovávat děti a mladé lidi. O FILMOVÉ VÝCHOVĚ jsem si povídal s programovou ředitelkou festivalu mladých filmařů Pražský filmový kufr Markétou Vondráškovou a spoluzakladatelem vzdělávací organizace Free Cinema Jiřím Forejtem. Mluvili jsme o tom, co si pod audiovizuální a filmovou výchovou máme představit, jak video/film/animace/dokument/videoart a další audiovizuální formy mohou posloužit jako učební nástroj, jak kreativní tvorba dětí napomáhá prevenci a jaké kompetence tzv. filmařina a sledování filmů u dětí a mladých lidí rozvíjí. Dostali jsme se i k tomu, proč mají učitelé strach učit na školách s využitím filmu, kdo jim v tomto ohledu může pomoci a jak s tím souvisí Oborová mapa. V neposlední řadě došlo i na připravovanou metodiku zaměřenou právě na filmovou a audiovizuální výchovu.

#05 Všechno bude jinak?! - JAK HOŘET (PRO FILM) A PŘITOM NEVYHOŘETJanka Neustupová a Robert Beca
00:00 / 52:29

Další díl podcastu "Všechno bude jinak?!" jsem pojal trochu jako terapii. Ani ne tak mou vlastní, jak spíše terapii pro vás filmaře. Mentální well-being byl až do nedávna sprostým slovem, které jste v debatách na place neměli šanci zaslechnout. Co jste však určitě zaslechnou, vypozorovat a nebo dokonce prožít mohli, byli následky způsobené fyzickou a nebo psychickou únavou, tedy tzv. syndrom vyhoření. Filmařina je zkrátka dřina. Dlouhé týdny a někdy i měsíce tráví filmaři mimo domov, daleko od svých rodin a přátel, v zajetí v lepším případě "jen" dvanáctihodinových směn a téměř bez možnosti kvalitního odpočinku a socializace mimo filmový štáb. O tom, jak nekomfortní je život filmařů, čemu jsou během náročných a dlouhých projektů vystaveni, co a hlavně kdo může jejich mentální a fyzickou kondici zlepšit a jak si prací v audiovizuálním průmyslu nezničit zdraví a osobní život, jsem si povídal s odbornicí na bezpečné natáčení, udržitelnost, mentální podporu lidí pracujících u filmu Jankou Neustupovou a extrémně zkušeným 1st AD Robertem Becou. Bylo to dost osobní a hlavně maximálně upřímné, za což oběma hostům děkuju.

#06 Všechno bude jinak?! - Blíží se konec natáčení videoreklamy?Štěpán Zálešák a Jakub Hussar
00:00 / 52:29

Další díl podcastu "Všechno bude jinak?!" je o minulé, současné a budoucí podobě videoreklamy. Jak se točilo před dvaceti lety, jak se změnila a co přinesla technologie, jakou transformací prošla postprodukce? Je více než zřejmé, že umělá inteligence bude mít zcela určitě vliv na to, jakým způsobem bude videoreklama v následujících letech vznikat. Co to znamená pro současnou a budoucí generaci filmařů? Do jakých dalších odvětví mohou videotvůrci zaměřit svou pozornost? A kde jsou dnes slabá místa v procesu reklamní videotvorby? O tom jsem si povídal s režisérem a idea makerem Štěpánem Zálešákem a audiovizuálně gamingovým podnikatelem a kreativním ředitelem Jakubem Hussarem. Zaznělo toho hodně, bylo to pragmatické a věcné. Klukům děkuju za svěží rozhovor.

#07 Všechno bude jinak?! - Kdo se (ne)raduje, když Hollywood stávkuje?Jana Neustupová a Václav Rybář
00:00 / 52:29

V sedmém díle mého podcastu "Všechno bude jinak?!" jsem se zaměřil na hollywoodskou stávku a její vliv na všechny filmové profese v naší české kotlině i napříč světem. V jakém stavu jsou vyjednávání, jaké jsou predikce vývoje této již přes čtyři měsíce trvající stávky, o co se bojuje, kdo je v právu a kdo strádá nejvíce, jakými změnami projde vlivem tohoto kolapsu filmová branže a jak této bezprecedentní situace mohou využít lokální filmaři? O tom jsem si povídal s koučkou, mentální podporu lidí pracujících u filmu a v audiovizi a insiderkou Janou Neustupovou a novinářem, filmovým publicistou, tvůrcem mého velmi oblíbeného newsletteru Hollywood 101, spisovatelem a milovníkem akčních filmů Václavem Rybářem. Byl to velmi komplexní rozhovor, který obohatil všechny zúčastněné strany rozhovoru a věřím, že obohatí i vás.

#08 Všechno bude jinak?! - Filmařina je dřina, ale miluju to!!!Tomasz Wiński a Markus Krug
00:00 / 52:29

V osmém díle mého podcastu "Všechno bude jinak?!" jsem se se dvěma režiséry, kteří se stali neplánovaně a vlivem okolností také producenty,  zaměřil na jejich motivaci, vytrvalost a odhodlání dotáhnout projekty do konce. O tom, že filmařina není žádnej med, a že kdo chce dosáhnout úspěchu v reklamě či u filmu a nebo jen zrealizovat svůj vysněný projekt bez ohledu na úspěch, musí prokázat nebývalou houževnatost a musí disponovat mnoha dalšími zcela nekreativními vlastnostmi a schopnostmi, jsem si povídat s režisérem, producentem, idea makerem a pilotem Markusem Krugem a režisérem, scenáristou a producentem Tomaszem Wiński. Kluci mluvili otevřeně a rozhodně své klíčové role v projektech neidealizovali a poukazovali na množství slepých uliček, které museli prošlapat a stále prošlapávají, aby mohli točit a dělat to, co zkrátka milují. 

#09 Všechno bude jinak?! - AI regulace, autorské právo, ani talent stačit nemusí!Veronika Macurová Křížová a Miro Mráz
00:00 / 52:29

V devátém díle podcastu "Všechno bude jinak?!" jsem odstartoval spolupráci s Ondřejem Svobodou (YouTube.com/@ondrejsvoboda1), který se stará o pravidelný výčet AI novinek z naší industry. S hosty jsem následně probral budoucnost herecké profese, z rychlíku jsme naťukli autorské právo a ochranu výkonných umělců, zauvažovali nad talentem a jeho potřebou v budoucnu. Pěkné povídání to bylo a určitě se k vybraným tématům brzy vrátíme a detailněji je probereme. Na co si při tvorbě s využitím AI dávat pozor, kdy a jestli vůbec můžu klientovi za výstup, biť jen částečně generovaný s pomocí umělé inteligence, poskytnout licenci k užití v plném rozsahu, jestli mám jako herec, výkonný umělec nebo třeba “prompter” nárok na licenční odměnu, nebo naopak ochranu? Tak o tom jsem si povídal s doktorkou práv se zaměřením na právo a duševní vlastnictví, zábavní průmysl a právo v oblasti umění a ochrany soukromí Veronikou Macurovou Křížovou a podnikatelem, casting directorem, majitelem online castingové platformy Castingofka.cz, hercem a také kamarádem Miro Mrázem. 

bottom of page